Wodniczka (Acrocephalus paludicola) jest najrzadszym wędrownym ptakiem śpiewającym w Europie i gatunkiem globalnie zagrożonym. Ma bardzo specyficzne wymagania siedliskowe, występuje tylko na torfowiskach lub podmokłych łąkach, na których poziom wody nie przekracza 10-15 cm. Największą populacją wodniczki może pochwalić się Białoruś, dlatego Białoruska Akademia Nauk była ważnym partnerem projektu. Niestety - z przyczyn politycznych współpraca nie może być kontynuowana.
Projekt obejmował przede wszystkim rekultywację obecnych i potencjalnych siedlisk bytowania wodniczki – mała retencja wodna, odkrzaczanie i wykaszanie, a także wzmocnienie litewskiej populacji poprzez przesiedlanie tu wodniczki z Białorusi. Ważnym elementem projektu jest utworzenie zakładu przerabiającego biomasę uzyskaną podczas odkrzaczania i wykaszania.
Z litewskimi kolegami omówiliśmy założenia i stan realizacji obu naszych projektów LIFE, stosowane rozwiązania techniczne, systemy zrządzania projektami, perspektywy współpracy. Nie zabrakło oczywiście i wizyty w terenie. Czekamy teraz na odwiedziny litewskich kolegów w Puszczy Rominckiej.