Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych zorganizowało w Lublinie konferencję podsumowującą projekt ochrony gatunków i siedlisk w Lasach Państwowych. Realizowany był on na terenie 114 nadleśnictw, 118 obszarach Naturach 2000, na rzecz 30 typów siedlisk i 32 gatunków roślin i zwierząt, utrzymano lub poprawiono warunki przyrodnicze na łącznej powierzchni około 14 420 ha.
W czasie konferencji przedstawiono wybrane działania projektowe, m.in. dotyczące ochrony głuszca, bociana czarnego, żółwia błotnego, torfowisk, gołoborzy. Dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej przedstawił nasze doświadczenia z zakresu czynnej ochrony płazów i gadów. Jego prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników.
W czasie wyjazdu studyjnego na teren Nadleśnictwa Chełm można było zobaczyć, jak leśnicy chronią lęgowiska żółwia błotnego. Niesamowite, że na niewielkim lęgowisku jaja składa ok. 50 żółwic. Aby nie dobrały się do nich drapieżniki (lisy, jenoty, dziki itp.) gniazda zabezpieczane są siatką i metalowymi płytkami.
Obserwatorzy przez cały czas monitorują lęgowisko, by do działania przystąpić natychmiast po złożeniu jaj.
Kiedy żółwiki zaczną się wylęgać, będą przenoszone do zbiorników wodnych – unikną długiej i niebezpiecznej drogi.