Nadchodzi wiosna. Lada chwila z zimowej hibernacji obudzą się zwierzęta, na ochronę których ukierunkowany jest nasz projekt „Czynna ochrona zagrożonych gatunków płazów i gadów na obszarach Natura 2000 w Europie”.
Najwyższy więc czas, by zakasać rękawy i brać się do roboty!
W ramach działania „Ochrona siedlisk lęgowych żółwia błotnego” w drugiej połowie lutego 2019 roku rozpoczęliśmy prace na terenie Obszaru Natura 2000 „Mazurska Ostoja Żółwia Baranowo” w gminie Mikołajki. Prace te są związane z odsłanianiem dodatkowych, czy też pierwotnych powierzchni odpowiednich do odbycia lęgów przez żółwia błotnego. Miejsce wykonywania prac to rozległy teren charakteryzujący się niewielkim nachyleniem o ekspozycji południowej, który w przeszłości aktywnie wykorzystywany był przez samice żółwia błotnego celem składania jaj. Niemal 20 lat temu teren ten został zalesiony, co skutkowało utratą siedliska lęgowego dla jedynego gatunku rodzimego żółwia występującego w Polsce.
Planowane w projekcie wykaszanie i odkrzaczanie powierzchni spowodować powinno odsłonięcie dodatkowej powierzchni lęgowej odpowiedniej dla żółwia błotnego, a tym samym wzmocnienie lokalnej populacji gatunku. Podczas wykonywania prac dokonano także kontroli ogrodzenia, które obecnie znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. W tym roku jeszcze planujemy dokonać naprawy ogrodzenia, a tym samym ograniczenia penetracji lęgowiska przez zwierzęta, tj. lisy, dziki, w szczególności w miejscach najchętniej wykorzystywanych przez żółwie błotne do złożenia jaj. Najbardziej narażone na drapieżnictwo są złożone jaja oraz młodociane żółwiki.